GYN

Nemoci \ Nádory

Stanovení diagnózy

Již anamnéza, která specifikuje potíže pacientky, může odhalit i rizikové faktory vzniku rakovinového bujení a nasměrovat lékaře ke stanovení správné diagnózy. Nádory ženských pohlavních orgánů provází spíše nespecifické obtíže a bohužel mnoho zhoubných nádorů může růst zcela bez projevů (asymptomaticky) až do pozdních stadií. Proto jsou zvláště v gynekologii tak důležité preventivní prohlídky. 
Vyšetřovací metody jsou různé podle toho který orgán je nutno vyšetřit. Zevní genitál, pochva a povrch děložního čípku je přístupný zraku, vyšetření kolposkopem a okamžitému odběru stěru z tkáně. Sliznice dutiny děložní, děloha, vejcovody a vaječníky jsou našemu zraku skryty a je nutné kromě běžného gynekologického vyšetření použít dalších vyšetřovacích metod (ultrazvuk, hysteroskopie, laparoskopie).
Nádorové buňky při svém množení uvolňují do krve specifické látky, které se nazývají tumor markery (tumor=nádor, markery=ukazatele). Jejich hladiny závisí na růstové aktivitě nádoru. Jedná se o vyšetření pomocné a nelze říci, že pokud je hladina nádorových markerů zvýšená pacient má jistě zhoubné onemocnění. Naopak v počátečních stadiích zhoubného bujení mohou být hladiny nádorových markerů zcela normální. Vyšetření je součástí vyšetřovacího schématu a neprovádí se samostatně. Dále vyšetření tumor markerů slouží k monitorování úspěšnosti léčby a po jejím ukončení může pozitivní výsledek signalizovat recidivu (opětné propuknutí choroby). Provádí se zvláště vyšetření markeru CA125 (karcinom vaječníků), SCC (karcinom děložního čípku) a dalších (CEA, C19-9, C 15-3,...). 
U zhoubných nádorů nebo při podezření na ně, je nutné před operací vyšetřit rozsah onemocnění: zda nejsou postiženy okolní orgány, mízní uzliny a zda již nejsou založeny metastázy. Jedná se hlavně o vyšetření močového měchýře, močovodů, konečníku, střeva, jater, plic a kostí. Z vyšetřovacích metod se používá rentgen, ultrazvuk, počítačová tomografie a endoskopické metody.
Přestože je někdy diagnóza zhoubného nádoru vysoce pravděpodobná, s jistotou to můžeme říci až po odběru vzorku z podezřelé tkáně (nazývá se biopsie) či po odnětí postiženého orgánu a diagnózu stanoví histologické vyšetření (patolog pod mikroskopem vyšetří tkáň, popíše druh nádoru a zda se jedná o nádor zhoubný či nezhoubný). Toto vyšetření se často provádí již během operace a jeho výsledek rozhoduje o rozsahu operace - (vyšetření se nazývá peroperační biopsie).


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist