GYN

Vyšetření \ Zobrazovací metody

Rentgenová kontrastní vyšetření

Vyšetření pomocí RTG kontrastních látek využívá toho, že jsou tyto látky lépe zobrazeny, jsou "více vidět". Je-li touto látkou naplněn určitý orgán (močový měchýř, močovod, děloha...) nebo céva, je na RTG snímku zvýrazněn a lépe prokreslen. Nejčastěji (hlavně v gynekologické onkologii) se užívá vylučovací urografie - pacientce je do žíly aplikována kontrastní látka, kterou ledviny začnou vylučovat do moče, čímž jsou na RTG snímcích zobrazeny odvodné cesty močové (tj. ledvinná pánvička s kalichy, močovod a močový měchýř).
 Hysterosalpingografie je užívána u sterilních (sterilní = neplodný) a infertilních (infertilní = nedaří se donosit počaté těhotenství). Do dělohy je vstříknuta rentgen kontrastní látka, která za normálních okolností proniká děložní dutinou do vejcovodů. Na RTG snímku pak vidíme dělohu a oba vejcovody. Touto metodou můžeme diagnostikovat neprůchodnost vejcovodů a určité odchylky v tvaru a utváření děložní dutiny, jež mohou být příčinou sterility a infertility. I tato metoda je však dnes nahrazována speciálním ultrazvukovým vyšetřením.


Angiografie je v gynekologii užívána jen zřídka, a to hlavně v gynekologické onkologii. Kontrastní látka je cíleně vstříknuta do tepny, zásobující zkoumaný orgán či nádor, čímž se na snímku zobrazí jeho cévní zásobení, prokrvení. 
Lymfografie je užívána rovněž především v onkologii, kde slouží k zobrazování metastáz, které se šíří mízou (lymfou) do mízních (lymfatických) uzlin.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist