GYN

Menstruace


Menstruační cyklus je opakující se biologický děj u žen od první menstruace až do přechodu. Je to proces při kterém se tělo ženy připravuje na přijetí oplozeného vajíčka a těhotenství. Počít a donosit dítě je žena schopna od svých cca 14 do 40 let v tzv. fertilním období. Podle toho jak se organismus ženy vyvíjí ve smyslu změn tělesných, změn pohlavních orgánů a jejich funkce rozeznáváme v životě ženy několik období.

 

Vývojová období v životě ženy
období znaky
dětství 0 - 9 let Pohlavní orgány a prsní žlázy si zachovávají dětský vzhled a proporce. Řízení menstruačního cyklu není aktivováno.
prepuberta 9 -13 let Vytváří se prsní pupeny (telarché - 10,8 let), počíná růst stydkého ochlupeni (adrenarché - 11 let) a podpažního ochlupení (pubarché), urychluje se tělesný vzrůst. Začíná menstruační krvácení (menarché) průměrně ve věku 12,5 let.
puberta 13 - 15 let Postupně se zpravidelní a normalizuje menstruační cyklus. Vytvářejí se ženské rysy postavy.
adolescence 16 - 18 let Dospívání, vyzrávání a dotváření ženských rysů postavy a prsů.
pohlavní zralost 18 - 45 let Období plné ženské zralosti, optimální fertilita (snižuje se cca po 40 letech věku).
klimaktérium 45 - 50 let Období "přechodu". Začátek nepravidelností menstruačního krvácení a občasné výpadové jevy z nedostatku hormonů. Poslední menstruace (menopausa) a již většinou nemožnost otěhotnět.
postmenopausa od 50 let Projevy klimakterického syndromu a přechod do období senia.

Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist