Anamnesa - je soubor závažných údajů z pacientčina života, které by jakkoli mohly ovlivnit její zdravotní stav. Součástí anamnesy jsou i informace o zdraví pokrevních příbuzných, zejména o nemocech s dědičnou závislostí. Anamnestické údaje získáváme při podrobném, důvěrném rozhovoru s pacientkou, a to systematicky a co nejúplněji.
Gynekologické vyšetření - skládá se aspekce (= prohlédnutí) zevních rodidel, z vyšetření v zrcadlech, z
palpačního ( palpační = prováděné rukama, bimanuální = prováděné oběma
rukama) vyšetření a eventuálně i z vyšetření per rektum (per
rektum = rektální = prováděný přez konečník) a rektovaginální vyšetření. Pro lepší vyšetřitelnost je nutné, aby byla při gynekologickém vyšetření žena vymočená.
Vyšetření v zrcadlech - použití vyšetřovacích gynekologických zrcadel, která se zavádí do pochvy, umožňuje lékaři prohlédnou zraku jinak nepřístupná místa vnitřního genitálu - poševní stěny a děložní čípek. Může tak diagnostikovat poševní a cervikální (= týkající se děložního čípku) záněty, nádory, poranění, jizvy, hodnotit vzhled sekretu, intenzitu krvácení apod. Speciální zrcadla pak lékaři umožňují provést kolposkopické vyšetření děložního čípku, odebírat vzorky pro cytologické, bakteriologické či histologické vyšetření.
Palpační vyšetření - lékař prohmatává orgány malé pánve mezi prsty jedné ruky, zavedenými do pochvy pacientky, a prsty druhé ruky, prohmatávající její podbřišek. Lze tak získat představu o vnitřních rodidlech ženy (děloha, vejcovody, vaječníky), zjistit jejich tvar, velikost, uložení, případně diagnostikovat jejich patologické (= nenormální, neobvyklé) změny, bolestivost, či zjistit patologické útvary v malé pánvi. Bimanuálním
vyšetřením (= prováděným oběma rukama) tak diagnostikujeme například těhotenství, děložní myomy, vaječníkové cysty, zánětlivé tumory apod. Ztížené až prakticky nemožné je vyšetření u obézních pacientek, při napínání břišní stěny u akutních zánětů, při psychických zábranách pacientky nebo při nádorovém ztluštění břišní stěny. Vyšetření neprovádíme u pannen, nahrazujeme jej vyšetřením rektálním. Jde o základní vyšetření, které je při abnormálních nálezech nutno doplnit o další, nejlépe ultrazvukové, vyšetření, upřesňující diagnosu.
Vyšetření per rektum (= rektální = prováděné přes konečník) - nahrazuje či doplňuje vyšetření bimanuální. Samostatně jej používáme v dětské gynekologii a u pannen, na doplnění bimanuálního vyšetření pak pro lepší posouzení patologických procesů na děložním hrdle, děložních vazech a zadní děložní stěně, která má ke konečníku úzký vztah.
Rektovaginální vyšetření - doplňuje bimanuální vyšetření k upřesnění rozsahu a lokalizace některých patologických procesů. Provádí se ukazovákem a prostředníkem jedné ruky, současně zasunutými do pochvy a rekta.
|