GYN

Nemoci

Endometrióza

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen v reprodukčním věku. Častý je výskyt endometriózy ve skupině dospívajících a mladých žen s pánevní bolestí. Ve velké míře se také vyskytuje jako příčina sterility.

Co je to endometrióza?
Onemocnění je charakterizované existencí ložisek děložní sliznice (tzv. endometria) mimo děložní dutinu. Znamená to, že se děložní sliznice vyskytuje v nenormální lokalizaci. Tyto částky sliznice reagují na hormonální změny v průběhu mestruačního cyklu tak, že v nich probíhá narůstání, přeměna a odlučování s krvácením, stejně jako ve sliznici děložní. Tento proces poškozuje tkáně v okolí ložiska, způsobuje bolesti a mohou vznikat také srůsty.
Existuje řada teorií o vzniku tohoto onemocnění a stejně tak je i nejednotnost v názorech na jeho léčbu.

Kde se ložiska endometriózy vyskytují?

  • pobřišnice - peritoneum v malé pánvi
  • vaječník (endometroidní, endometrální cysty), vejcovod, stěna děložní, děložní vazy
  • přepážka mezi pochvou a konečníkem
  • vzácněji ve stěně močového měchýře či střeva

Nejčastější je výskyt malých (řádově milimetry) ložisek na bláně, která vystýlá malou pánev a nazývá se pobřišnice - peritoneum. Ložiska většinou vypadají jako tmavě modré, žlutohnědé či bělavé tečky. Větší ložiska však mohou mít i velikost několika centimetrů.  Ve vaječníku mohou být endometriální cysty, někdy označované jako "čokoládové" (obsah cysty tvořený opakovaným krvácením do nitra a následným vstřebáváním krve se podobá tekuté čokoládě). Často se vyskytují srůsty.
Podle velikosti ložisek a hustoty srůstů na peritoneu, vaječnících a vejcovodech se pomocí bodovacího skóre stanoví stádium onemocnění.

Co endometrióza způsobuje?

  • bolesti hlavně před začátkem a v prvních dnech menstruace jsou způsobené změnami v ložiscích, tzv. dysmenorea
  • srůsty vznikají jako reakce organismu na poškození tkání
  • neplodnost je způsobena jak srůsty tak i látkami, které v ložiscích endometriózy vznikají
  • dalším příznakem mohou být bolesti při pohlavním styku tzv. dyspareunie

Jak se endometrióza rozpozná?
Již podle subjektivních obtíží - bolestí  a eventuálně nemožnosti otěhotnět lze na toto onemocnění usuzovat. Ultrazvukovým vyšetřením lze diagnostikovat cysty, přičemž endometrální cysty mají specifický obraz. Potvrdit endometriózu však lze jen přímou vizualizací ložisek při laparoskopii. Endometrióza se často nachází při diagnostické laparoskopii pro sterilitu nebo pánevní bolesti. Odběr vzorku dá informaci o charakteru ložiska. Laparoskopie umožňuje zároveň odstranění cyst, srůstů a eventuálně destrukci ložisek.

Jak se endometrióza léčí?
Léčebný postup se volí podle lokalizace ložisek, velikosti ložisek a obtíží pacientky. Neexistuje striktně stanovený postup léčby a názory na účinnost jednotlivých postupů se různí.

Používá se léčba chirurgická k destrukci nebo odstranění ložisek. Takto se odstraňují endometroidní cysty vaječníku nebo ložiska v rektovaginálním septu. Operační přístup je většinou laparoskopický.

Cílem konzervativní léčby (léky) je zablokování vlivu přirozených hormonů na ložiska, ve kterých pak neprobíhají popisované změny a ložiska se zmenší či dokonce vymizí. Léčba je založena na zkušenosti, že ložiska často vymizí během těhotenství. Léky se tedy navodí stav bez menstruace (amenorea) nebo se alespoň zasáhne do přirozených hormonálních regulací např. podáváním nízkodávkované hormonální antikoncepce. Ne všechny léky účinkují stejně. Záleží také na charakteru a velikosti ložisek endometriózy. Potíže se mohou po léčbě opět objevit (recidivovat). Konzervativní léčba se tedy používá k předoperačmímu zmenšení ložisek, u rozsáhlých nálezů nebo jen k potlačení subjektivních obtíží. Trvá většinou 6 měsíců.

  1. agonisté gonadoliberinů - potlačují subjektivní obtíže a dochází i ke zmenšení ložisek endometriózy mají však vedlejší nežádoucí účinky (úbytek kostní hmoty, obtíže vegetativní - jako v přechodu, zhoršení migrény, deprese)
  2. antagonisté gonadotropinů - potlačují subjektivní obtíže a dochází i ke zmenšení ložisek endometriózy, léčba trvá 3 nebo 6 měsíců, vedlejší nežádoucí účinky (akné, návaly, nepravidelné krvácení, růst hmotnosti)
  3. gestageny - výrazně levnější nežli předcházející preparáty, efekt lze očekávat především ve zlepšení dysmenorey (bolestivé menstruace)
  4. cyklické podávání nízkodávkované hormonální antikoncepce - zlepšení dysmenorey
  5. antidepresíva - možnost jak ovlivnit pánevní bolest
  6. antiprogesterony - nová možnost léčby

Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist