GYN

Menstruace

Ovulace

Ovulace - Děj, který se u ženy ve fertilním období (16-40 let) za normálních fyziologických podmínek, opakuje přibližně v polovině každého menstruačního cyklu. Dochází při něm k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Pro pochopení se pokusíme popsat celý děj komplexně.  

Folikuly - Takto se nazývají "měchýřky" obsahující vajíčko obalené vrstvami buněk.  Po narození obsahuje vaječník (ovarium) asi 1,5 miliónu tzv. primárních folikulů s oocytem-vajíčkem (pohlavní buňka ženy). Během života ženy jen některé z nich dále rostou. Většina jich zaniká. Jen asi 400 folikulů dospěje do stadia zralého folikulu, který uvolní vajíčko schopné oplodnění.
 Folikuly jsou nejen zdrojem vajíček, ale pod vlivem hormonů LH, FSH produkují hormony estrogeny a progesteron, které jsou nezbytné pro normální průběh menstruačních cyklů, normální průběh začátku těhotenství, nehledě k účinkům těchto hormonů na další orgány. Vyčerpáním zásoby folikulů dojde nejen k neplodnosti ženy, ale také ke vzniku klimakterických obtíží - přechodu. K tomuto dochází kolem 50. roku věku ženy.

Typy folikulů:

  1. primární: vrstva buněk obalující oocyt.
  2. sekundární: rostoucí folikul plný
  3. terciární: rostoucí folkul s dutinkou: obsahuje 2 vrstvy buněk, dutinku vyplněnou tekutinou a oocyt obalený shlukem buněk
  4. zralý folikul


 
Děje, které ovulaci předchází:

  • asi 40-90 dnů před každým menstruačním cyklem se vyčlení asi 10-20 folikulů (tzv. kohorta folikulů), která se stane citlivá k hormonům LH, FSH (gonadotropinům) a začne růst a vyzrávat
  • pouze jeden folikul z kohorty se stává dominantní a pokračuje v růstu, přičemž ostatní zanikají (pozn.: při dozrání více folikulů může pak vzniknout těhotenství vícečetné)
  • v dominatním folikulu probíhá produkce estrogenů (první polovina menstruačního cyklu), oocyt (vajíčko) je zralý asi 36-40 hodin před ovulací
  • když hladina estrogenů dosáhne určité výše dojde k náhlému vyplavení hormonu LH (tzv. peak), který spouští ovulaci - k ní dochází asi za 18 hodin

Při vlastní ovulaci dochází k puknutí folikulu, který se vyklenuje na povrchu vaječníku a dojde k vyplavení vajíčka, které je zachyceno břišním ústím vejcovodu. Vajíčko je následně, pohybem řasinek ve vejcovodu, transportováno směrem do dělohy. Z folikulu po ovulaci zbyla blanka s výstelkou buněk, do kterých se ukládá žluté barvivo (lutein). Vytváří se tak žluté tělísko - corpus luteum.  Žluté tělísko se vyvíjí v druhé polovině menstruačního cyklu a produkuje hormon - progesteron. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka žluté tělísko zaniká a dojde k menstruaci. Na vaječníku po žlutém tělísku zůstane drobná jizvička, která časem zbělá (corpus albicans).  Pakliže je vajíčko oplodněno zajišťuje žluté tělísko produkci progesteronu ještě do 3. měsíce těhotenství.

Pokud k ovulaci během menstruačního cyklu nedojde (anovulační cykly), nedojde k uvolnění vajíčka a žena nemůže otěhotnět.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist