GYN

Menstruace

Hormony

Hormony jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů i celého organismu. Jsou produkovány na různých místech v těle v mnoha orgánech. Orgány, jejichž funkcí je produkce hormonů se nazývají žlázy s vnitřní sekrecí. Mezi nejdůležitější orgány, které hormony produkují (secernují) patří: podvěsek mozkový, štítná žláza, přištítná tělíska, nadledvinky, vaječníky u žen a u mužů varlata. Hormony působí buď zcela specificky jen na jeden cílový orgán nebo se jejich účinky projeví v řadě tkání a orgánů v lidském těle. To jestli na určitou buňku hormon působí nebo nikoliv je dáno přítomností receptorů v buňkách. Hormon se na receptor naváže způsobí tak v buňce specifické změny. Existují hlavní 2 typy ženských pohlavních hormonů: estrogeny a gestageny. Jako další hormon s jehož názvem se můžete často setkat v gynekologické ambulanci, uvádíme Prolaktin. Další hormony (FSH, LH, GnRH) mají zásadní význam pro řízení menstruačního cyklu a léčebně při umělém oplodnění.


Estrogeny: 
Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony. Nejdůležitější estrogen se nazývá estradiol. U žen vzniká v Gráfových folikulech vaječníků. Působení estrogenů v cílových orgánech je stimulace a růst. Estrogeny stimulují nárůst děložní sliznice v první fázi menstruačního cyklu. Působí také na úrovni hypofýzy, kde ovlivňuje sekreci LH a FSH. Jejich působení se projevuje i na prsní žláze. Během první části cyklu, vede zvýšení koncentrace estradiolu k silné sekreci LH, který spouští ovulaci. Během těhotenství dochází k postupnému zvyšování koncentrace estradiolu. Stanovení hladiny estradiolu v krvi slouží k monitorování ovulace, zjišťování příčin nedostatečnosti vaječníků, anomálií menstruačního cyklu, hirsutismu a amenorey hypotalamického původu.

Gestageny:
Hlavním přirozeným gestagenem je progesteron. Je produkován žlutým tělískem ve vaječníku v druhé polovině menstruačního cyklu. Způsobuje změny kvalitativní -tzn. přeměnu sliznice děložní k přijetí oplodněného vajíčka. Na konci cyklu jeho hladina klesá. Pakliže dojde k oplodnění jeho hladina dále v těhotenství vzrůstá. Existují další příbuzné látky, z nichž je řada uměle vyrobena. Používají se v preparátech hormonální antikoncepce nebo i samostatně u různých poruch menstruačního cyklu či jiných onemocněních.

Prolaktin
Je hormonem, který je do krevního oběhu uvolňovaný z hypofýzy (podvěsku mozkového). Jeho vylučování probíhá ve 24hodinovém rytmu s maximální hladinou kolem půlnoci. Hlavním význam prolaktinu spočívá v tom, že způsobuje změny v prsní žláze a produkci mléka-laktaci. Normálně (fyziologicky) je hladina prolaktinu zvýšená v těhotenství a při kojení. Jeho zvýšená hladina mimo těhotenství je častou příčinou neplodnosti a amenorei. 

FSH
Folikulostimulační hormon je produkován v podvěsku mozkovém (hypofýze). Působí zrání folikulů ve vaječnících a tím zajišťuje produkci vajíček a hormonů, které ve folikulech vznikají (estrogenů a progesteronu). Vyšetření se provádí při diagnostice poruch  menstruačního cyklu. Jeho zvýšená hladina signalizuje též blížící se přechod. Léčebně se FSH podává k podpoře zrání vajíček před umělým oplodněním.

LH
Luteotropní (luteinizační) hormon vzniká v podvěsku mozkovém (hypofýze). Jeho působení je nutné k produkci estrogenů, progesteronu a k vyvolání ovulace. Léčebně se podává před umělým oplodněním spolu s FSH. Ve formě HCG se podává k vyvolání ovulace.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist