GYN

Nemoci \ Záněty \ Pánevní zánětlivá nemoc

Střední stupeň zánětu

Infekce se z lehkého stupně rozvíjí a postupuje dále. Z ústí vejcovodů hnis vytéká do dutiny břišní (obr.) s příznaky zánětu pobřišnice (peritonitidy). Zánět dále přechází i na vaječníky a pak se nazývá adnexitis (zánět vejcovodů a vaječníků). Pokud je vejcovod naplněný hnisem vzniká tzv. pyosalpinx.
příznaky: Zvýrazňují se příznaky lehkého stupně zánětu. Bolesti v podbřišku jsou výraznější, horečky přes 38 st. C., třesavky, nevolnost, zvracení, nadýmání, zácpa. 

Vyšetření:
Gynekologické palpační vyšetření, ultrazvukové vyšetření, stěry k mikrobiologickému vyšetření, chirurgické vyšetření k vyloučení náhlé příhody břišní.

Léčba: 
Nutná je okamžitá hospitalizace. Antibiotika se podávající nitrožilně v infúzích event. injekcích. Pakliže se stav pacientky nelepší či se dokonce zhoršuje je nutné přehodnotit výběr antibiotika. Při podezření na rozvoj zánětu těžkého stupně přichází do úvahy i operační revize dutiny břišní (viz dále).

Následky: 
Mezi orgány v malé pánvi se postupně vytváří srůsty v různém rozsahu, vejcovody jsou často neprůchodné a vyplněné tekutinou. Srůsty na vaječnících mohou způsobovat kromě neplodnosti i bolesti v polovině menstruačního cyklu při ovulaci. Srůsty se dají odstranit pouze operačně.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist