GYN

Nemoci \ Záněty \ Pánevní zánětlivá nemoc

Lehký stupeň zánětu

Je častější u mladých žen. Infekce, která pronikla do vejcovodu může způsobit uzavření jeho řasnatého ústí, poškození výstelky a tvorbu srůstů vejcovodu s okolními orgány. Vejcovody jsou překrvené. Pokud dojde k nahromadění zánětlivého výpotku v uzavřeném vejcovodu vzniká tzv. saktosalpinx. 

Příznaky:
Začíná obvykle nevolností a bolestmi v podbřišku.Objevuje se zvýšená tělesná teplota. Onemocnění začíná často za menstruace a předchází mu výtok z pochvy.

Vyšetření:
Gynekologické palpační vyšetření odhalí zvětšená a citlivá adnexa (vejcovody a vaječníky) a ultrazvukové vyšetření někdy odhalí výpotek v dutině břišní, ev. saktosalpinx . Při ultrazvukovém vyšetření však může být i zcela normální nález. Důležitý je odběr materiálu k mikrobiologickému vyšetření (stěry z pochvy a hrdla děložního), které stanoví možného původce zánětu. Odebírá se krev k laboratornímu stanovení tzv. ukazatelů (markerů) zánětu Při diagnostických nejasnostech či podezření na zánět slepého střeva se provádí laparoskopie, které může být zároveň i léčebným zákrokem. Při laparoskopii se provádí odběr výpotku z dutiny břišní k vyšetření, výplach dutiny břišní a výkon dle nálezu (např. uvolnění srůstů). 

Léčba:
Klid, antibiotika podaná nejlépe dle výsledků mikrobiologického vyšetření ve formě tablet nebo ve formě infuzí či injekcí za hospitalizace. Razantnější léčba je nutná u pokročilejšího zánětu a u mladých dívek a žen, kde se jedná o zachování plodnosti. Po vyléčených zánětu někdy přetrvává tzv. infiltrát (zduření, otok) jemných tkání v té oblasti vnitřního genitálu, kterou zánět postihl. Vstřebání těchto infiltrátů napomáhá tzv. krátkovlnná diatermie. V podstatě se jedná o prohřívání a tím zvýšené prokrvení orgánů vnitřního genitálu. V mnoha případech je dále vhodná i lázeňská léčba.

Následky:
Při včasné léčbě může zánět proběhnout bez následků. Pakliže zánět poškodí vejcovod, většinou se uzavírá jemné řasnaté ústí vejcovodu. Takto způsobená neprůchodnost může být jednostranná nebo oboustranná, když je postižen pravý i levý vejcovod. Při oboustranné neprůchodnosti je pacientka neplodná - tzv. tubární sterilita. Při jednostranné neprůchodnosti je pravděpodobnost otěhotnění nižší (více viz. neplodnost). Poškozená výstelka vejcovodu se slepými kanálky zvyšuje také riziko uhnízdění oplodněného vajíčka a vzniku mimoděložního těhotenství. Když vznikne saktosalpinx (tekutinou naplněný vejcovod) přetrvává a bývá diagnostikován při palpačním nebo ultrazvukovém vyšetření. Srůsty, které vzniknou po lehčí formě zánětu bývají jemné a blanité. Mohou působit neurčité pobolívání v podbřišku nebo bolesti při pohlavním styku. Odhalit a zárověň odstranit, stejně jako saktosalpinx, se dají pouze operačně (dnes již většinou laparoskopicky).


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist