GYN

Nemoci \ Záněty \ Zánět pochvy

Trichomoniáza


Trichomonádový zánět pochvy je zánět pochvy vyvolaný prvokem (jednobuněčným organismem) zvaným Trichomonas vaginalis. Tento bičíkovec se pohybuje v tekutém prostředí a způsobuje též infekce dolních cest močových. Patří mezi sexuálně přenosné choroby. Riziko nákazy stoupá s počtem sexuálních partnerů, ale u mužů v 9O% probíhá bez příznaků. U panen se nevyskytuje. Při hormonální antikoncepci je její výskyt nižší. Naproti tomu ženy s nitroděložním tělískem postihuje častěji.


Příznaky:

 V akutním stadiu se infekce projeví svěděním až pálením v pochvě a někdy i při močení. Výtok je hojný, řídký, šedobělavý a často zpěněný. Při přechodu zánětu do chronického stadia se tyto příznaky zmírní až vymizí.


Vyšetření:

Vyšetření v zrcadlech, výtěr z pochvy s mikroskopickým vyšetření (tzv.MOP) spolu s výše uvedenými příznaky většinou stačí k diagnóze trichomoniázy. Mikroskopické vyšeření odhalí přítomnost prvoka-bičíkovce: Trichomonas vaginalis.

Léčba:

Vhodná je léčba obou partnerů. K léčbě se užívá metronidazol (ENTIZOL, KLION) užívaný u žen současně orálně i vaginálně 7 dnů. Partner má při léčbě parnerky používat kondom. Partnera je nutné léčit při opakování (recidivě) zánětu. Muži užívají tablety orálně po dobu 7 dnů. Vyjímečně je nutná i razantnější léčba např. při nákaze odolným (rezistentním) kmenem trichomoniázy.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist