Biochemická vyšetření - při biochemických vyšetřeních stanovujeme, vyskytuje-li se v určité tekutině (krvi, krevním séru, moči...) nějaká látka, pakliže ano, tak v jakém množství. Běžně je vyšetřováno
krevní sérum a moč. Necháme-li odebranou krev stát ve zkumavce, srazí se. Tekutina získaná po oddělení sraženiny je nazývána krevním sérem. Jde o krev bez krvinek a bez látek způsobujících její srážení, tzv. srážecích faktorů.
K speciálnímu vyšetření pak patří např. biochemický rozbor plodové vody v těhotenství, rozbor
tekutiny získané punkcí (např. výpotek z dutiny břišní), vyšetření obsahu cyst
apod.
K základním, pro všechny lékařské obory společným, vyšetřením krve patří stanovení minerálů (sodík, draslík, chlor, popř. vápník, hořčík, fosfor), cukru (glukosy), cholesterolu a jiných tuků, močoviny, kyseliny močové, kreatininu, jaterních enzymů ALT, AST, ALP a bilirubinu. Pro gynekologii specifické je vyšetřování ženských hormonů. Jejich hladiny jsou různé v závislosti na věku ženy a fázi menstruačního cyklu. Jsou to FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon), prolaktin, estradiol, progesteron, testosteron (jde sice o mužský pohlavní hormon, avšak i v těle ženy je jeho přítomnost v nízkých hladinách normální. U některých onemocnění může patologicky (...) stoupat, proto jej vyšetřujeme i u žen.). V těhotenství pak vyšetřujeme hCG, AFP (alfa-fetoprotein), estriol, HPL (placentární laktogen). V gynekologické onkologii je užívána celá řada tzv. nádorových markerů (ukazatelů) více či méně specifických (= typických) pro určitý nádor.
|