GYN

Nemoci prsu

Samovyšetření prsu

Stručný návod samovyšetření: 
Nejlépe je provádět samovyšetření sedmý den po začátku menstruace, kdy jsou prsa nejlépe prohmatná. Po klimakteriu se doporučuje vyšetřovat kterýkoli den avšak v pravidelných měsíčních intervalech. 
Prsa zkoumáme nejdříve pohledem – před zrcadlem, a to zepředu i z boku. Všímáme si především změn jak barevných, tak tvarových. Určitá nesouměrnost ve velikosti, pokud je stálá, je normální. Pozornost věnujeme bradavkám – podezřená může být změna barvy, tvaru a výtok. Potom provádíme vyšetření pohmatem. Optimální je, když se žena položí do mírně zvýšené polohy (s podloženým hrudníkem a hlavou), jednu ruku si dá pod hlavu a druhou vyšetřuje prs na straně zvednuté ruky. Začíná u bradavky a pak kruhovitým postupem prohmatá prs až k podpaží. Vyšetření končí prohmatáním podpažní jamky. Druhou stranu vyšetří stejným postupem. Jakýkoli nahmataný sebemenší útvar, zpozorované a nemizící začervenání, rozšíření žil, vklesnutí nebo naopak vyboulení, pupínky, oděrky konzultujeme bez odkládání s lékařem. 

Samovyšetření nic nestojí, ale má své nevýhody. Jak sama nalézt rostoucí nádor se dozvíme z příruček, které obvykle dostaneme v ordinacích gynekologů či praktických lékařů. Jde o metodu, kterou si žena každý měsíc po menstruaci podle přesného návodu kontroluje stav prsou a snaží se vyhmatat tuhý útvar. 
V posledních letech, a to jak u nás, tak v zahraničí odborníci „přes prsa“ význam tohoto samovyšetření zpochybňují. Ne všechny typy prsů umožňují skutečně dobře prsní tkáň prohmatat. Dalším důvodem je fakt, že máme k dispozici lepší diagnostickou metodu. Na mamografu lze totiž prokázat nádor o velikosti 2 – 3 mm, zatímco bulka musí dorůst minimálně do průměru 1 – 2 cm, aby ji bylo vůbec možné vyhmatat. Nádor pak může být objeven až ve stadiu, kdy léčba může být spojena s určitými problémy. Proto vítáme skutečnost, že se v současnosti stává mamograf dostupnou vyšetřovací metodou pro všechny ženy.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist