GYN

Nemoci prsu

Nemám rakovinu prsu?

Je 45 let nebo více a chci mít jistotu, že jsem zdravá – Co mám dělat?
Navštivte svého lékaře (gynekologa nebo praktického), ten vám dá doporučení a poradí, na kterou jednotky mamární diagnostiky - JMD se obrátit. Protože u nás existuje svobodná volba lékaře, můžete si dle svého rozhodnutí vybrat jakoukoli jinou JMD. Tam budete vyšetřena a podle výsledku navržen další postup. V optimálním případě to znamená, že současně s výsledkem vyšetření se dozvíte termín další prohlídky. 
Pokud je v nálezu cokoli podezřelého, pak vám pracovník JMD vysvětlí, co a proč bude následovat a doporučí vám návštěvu spolupracujícího léčebného pracoviště (chirurgického, onkologického). 
Přestože máte právo změnit svého lékaře, a tedy i JMD, není časté střídání výhodou. Opakované návštěvy na jednom pracovišti umožňují porovnání nového vyšetření s předchozími nálezy. Pokud jste sledována jedním týmem (optimálně jedním pracovníkem), pak se zvyšuje pravděpodobnost odhalení i minimálních „podezřelých“ změn. Je však vaším právem požádat o předání celé dokumentace jiné JMD (například při přestěhování atp.) 
Vzkaz pro váhavé:
K vyšetření vás nikdo nemůže nutit. Avšak ponesete plnou zodpovědnost za zdravotní důsledky, které mohou vyplynout z vašeho rozhodnutí neúčastnit se preventivního programu mamografických vyšetření.

Žena, která nemá příznaky, nevyhmatala si bulku, či nepozorovala v prsou žádné změny, si může vyžádat vyšetření i před 45. rokem věku a bez přítomnosti rizikových faktorů , ale pak musí počítat s tím, že si vyšetření uhradí sama (kolem 500,- Kč). Pokud však nedosáhla věku 40 let, může být vyšetřena ultrazvukem (200 – 300,- Kč), případně i jiným způsobem. 


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist