GYN

Operace

Kyretáž

Definice:
Jedná se o operační výkon s diagnostickým a léčebným cílem, který slouží k získání vzorků děložní sliznice a zastavení krvácení - odstraněním sliznice z dutiny děložní.  

Důvody (indikace):
Nejčastějšími důvody k provedení kyretáže je nepravidelné krvácení, krvácení po přechodu, podezřelé ultrazvukové nálezy či kontrolní odběr sliznice děložní po léčbě. 

Provedení: 
V celkové anestézii se po desinfekci zevních rodidel a pochvy zachytí děložní čípek a provede se rozšíření kanálu děložního hrdla (dilatace) kovovými tyčinkami, které se nazývají dilatátory. Poté se  nástrojem zvaným kyreta odebírají vzorky a to frakcionovaně (děleně) z hrdla a z těla děložního. Sliznice se odstraňuje kompletně. Vzorky tkáně jsou poté odeslány k histologickému vyšetření. Výkon se většinou provádí ambulantně v rámci jednodenní hospitalizace.Pokud je pacientka hospitalizována jedná se o 2 - 3 dny. Pokud se po propuštění objeví krvácení silou menses a větší, bolesti v podbřišku, teploty, zimnice, třesavky či jiné obtíže, pacientka ihned vyhledá lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost). 
 
Komplikace: 
- komplikace spojené s anestézií 
- komplikace během výkonu: krvácení, poranění dělohy, které může 
vést ke srůstům v děložní dutině nebo až k nutnému odstranění dělohy  
- komplikace po výkonu: krvácení, infekce 

Následná péče: 
Vzhledem k charakteru výkonu (poševní přístup) je nutné dodržovat režim k zabránění komplikací - rozvoji krvácení či infekce. Zvýšená hygiena (časté sprchování, ne koupele), vyvarování se zvýšené fyzické námahy několik dnů po výkonu a pohlavního styku po dobu 6 týdnů. Obnovení menstruace lze očekávat za 4 - 6 týdnů po výkonu. 
Výsledek histologie je obvykle k dispozici do několika dnů a určuje další postup. 


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist