GYN

Nemoci \ Záněty \ Pánevní zánětlivá nemoc

Těžký stupeň zánětu

Rozvíjí se spíše u žen středního věku a často při zavedeném nitroděložním tělísku (déle než 4 roky). Organismus se snaží postupující infekci ohraničit. Orgány (vejcovody, vaječníky, děloha, střeva) se slepují k sobě a mezi nimi v takto ohraničených prostorech vznikají dutiny vyplněné hnisem, které nazýváme abscesy. Tyto abscesy mohou být mnohočetné uložené např. mezi vejvovodem a vaječníkem (tzv. tuboovariální absces), hluboko v pánvi za dělohou (v tzv. Douglasově prostoru), mezi kličkami střev a kdekoliv v oblasti malé pánve. Absces může vzniknout i uvnitř orgánu (např. ve vaječníku). Tento stav je již velice závažný, ale může se ještě zhoršit při prasknutí abscesu a vylití hnisu do dutiny břišní. 


Příznaky:
Špatný celkový stav pacienty, výrazné bolesti břicha, vysoké horečky 39 st. C., třesavky, zpočátku průjem později přechází do zácpy, stěna břišní je napjatá a citlivá.

Vyšetření:
Gynekologické palpační vyšetření zjistí zánětlivá zduření většinou po obou stranách dělohy, ultrazvukové vyšetření diagnostikuje a lokalizuje abscesy v malé pánvi, v laboratorních vyšetření jsou silně pozitivní zánětlivé ukazatele.

Léčba:
Okamžitá hospitalizace, razantní antiobiotická a podpůrná léčba. Pokud přetrvávají abscesy, které se po antibiotikách pouze změnší je asi v lO% případů nutné operační řešení. Operace jsou náročné pro značné množství srůstů a riziko poranění střev. Odstraňují se zánětem zničené orgány vnitřního genitálu. Nezřídka operace končí odstraněním dělohy, vejcovodů i vaječníků. Při rozhodování o rozsahu operace se přihlíží ke stupni poškození orgánů, věku pacientky, počtu dětí. Snahou je zachovat reprodukční schopnost u mladých žen a u žen do 4O let alespoň jeden funkční vaječník. Někdy je nutné operovat již na začátku onemocnění, kdy se dutiny s hnisem vyprázdní, dutina břišní se vypláchne a zavede se tzv. drenáž (hadičky odvádí hnis a výpotek z dutiny břišní).


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist