GYN

Nemoci \ Záněty \ Zánět pochvy

Kvasinkové infekce

Kvasinkové (plísňové, mykotické) infekce jsou u nás nejčastější příčinou výtoku. V 8O% případů je původcem mykotických zánětů pochvy Candida albicans. Až u třetiny žen se kvasinky v pochvě vyskytují bez příznaků. Příčinou přemnožení plísní může být léčba antibiotiky, nevhodná osobní hygiena, poruchy metabolismu cukrů, poruchy imunity, hormonální dysbalance. Častěji postihuje též těhotné ženy. Faktory, které přispívají k rozvoji infekce: vlhko v oblasti rodidel, mokré plavky, horká koupel, poševní tampóny, vložky, deodoranty, parfemizovaná mýdla a spreje. Onemocnění se řadí k sexuálně přenosným chorobám. U muže se však infekce projeví jen zřídka. Časté jsou také plísňová onemocnění kůže (např. mezi prsty nohou).
 
Příznaky:
Protože se většinou jedná o zánět vulvy i pochvy, projevuje se mykóza především úporným svěděním zevního genitálu - vulvy a výtokem, který je bílý, hrudkovitý připomínající tvaroh. Zevní genitál bývá zarudlý, může být i oteklý. V rýze mezi stydkými pysky jsou bělavé povlaky.

Vyšetření:
Gynekologické vyšetření v zrcadlech, mikroskopické vyšetření a nejlépe kultivace stanoví diagnózu. Většinou je obraz onemocnění typický a je možno začít léčbu okamžitě, bez čekání na výsledek kultivace. Ta je však nutná u zánětu, který se po čase opakuje (recidivuje) nebo nereaguje na léčbu. Kultivace určí druh kvasinky a stanoví léky na které je citlivá. Tím se z léčby vyloučí léky vůči kterým je kvasinka rezistentní (odolná).

Léčba:
Existuje celá řada preparátů ve formě tablet vaginálních (do pochvy) a perorálních (k polykání). Léčba může trvat 21, l4, 7 dnů, 3 dny nebo jen jeden den.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist