GYN

Menstruace

Menstruační cyklus


Menstruační cyklus v sobě zahrnuje poměrně složitý děj při kterém dochází ke změnám na vaječníku, děloze (zvláště sliznici děložní), vejcovodech, pochvě. V jeho průběhu dochází ke změnám hladin řady hormonů, které se podílejí na řízení menstruačního cyklu. Menstruace (z latinského mons=měsíc) znamená několikadenní krvácení na konci menstruačního cyklu. Menstruační krvácení znamená jen konec cyklu, při kterém se tělo ženy připravuje na těhotenství.

 

den fáze změny
1. - 5. mestruace Sliznice děložní se odlučuje a odchází za projevu krvácení hrdlem děložním a pochvou.
6. - 11. proliferační fáze
(folikulární)
Sliznice děložní se obnovuje a narůstá pod vlivem estrogenů. U vaječníku se tato fáze nazývá folikulární - dominantní folikul roste, produkuje estrogeny a uvnitř folikulu uzrává vajíčko. 
12.(-14.) ovulace Uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Při prasknutí dominantního folikulu (měchýřku) na povrchu vaječníku se z jeho vnitřku vyplaví vajíčko, které zachycuje břišní ústí vejcovodu.
15. - 28. sekreční fáze
(luteální )
U vaječníku se tato fáze nazvývá luteální - prasklý folikul se změnil ve žluté tělísko (corpus luteum), které produkuje progesteron pod jehož vlivem se sliznice děložní mění a připravuje se k přijetí oplodněného vajíčka. Vajíčko putuje vejcovodem do dutiny děložní a pakliže nedojde k oplodnění cyklus se opakuje.
animace změn děložní sliznice a vaječníku v průběhu menstruačního cyklu

(poznámka - jako 1. den menstruačního cyklu se paradoxně označuje začátek menstruačního krvácení, které se však  vlastně vztahuje ještě k cyklu předcházejícímu)

 

Poslední menstruace (P.M. ) - datum začátku posledního menstruačního krvácení.

Menstruační kalendář - tabulka ve formě kalendáře, kam žena zaznamenává datum,  sílu menstruačního krvácení a eventuelně další údaje.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist