GYN

Antikoncepce

Chemická - lokální antikoncepce

Chemická kontracepce - byla v historii první antikoncepční metodou - ženy dříve užívaly nejrůznější látky pro výplachy pochvy za účelem zničení spermií. Chemické látky inaktivující spermie jsou obecně označovány jako spermicidy. V současné době se nejvíce užívají tzv. surfaktanty, které poškodí povrch spermie.

Spermicidy se aplikují hluboko do pochvy bezprostředně před každým pohlavním stykem, i před opakovaným. Jsou vyráběny v podobě tablet, čípků, krémů, pěn, vaginálních tamponů. Účinek krémů, pěn a tamponů nastupuje okamžitě, u tablet a čípků je třeba vyčkat cca 5-10 minut, než se rozpustí v pochvě. Většina spermicidů učinkuje 2 až 10 hodin po aplikaci. Výhodou spermicidů je jejich snadná dostupnost i bez rady lékaře, žádné celkové nežádoucí účinky (může dojít pouze k místním projevům alergie) a bezesporu i určitá ochrana proti pohlavně přenosným chorobám. Pearlův index se pohybuje kolem 12 - 18. Kontracepční účinnost přípravku je závislá na správném použití.

Proto je nezbytné dodržovat následující pokyny:

- přípravek je nutné používat před každým stykem nezávisle na fázi cyklu (vyjma vaginálních tamponů, které působí po dobu 24 hodin)

- vyhnout se umývání či výplachům pochvy mýdlem minimálně dvě hodiny před a po pohlavním styku, neboť voda s mýdlem i ve stopovém množství ničí účinnou látku. Je možné provést pouze vnější hygienu čistou vodou.

Pokud je nezbytná léčba jinými vaginálními přípravky (např. proti infekci), je nutné kontracepci tímto přípravkem přerušit. Léčiva vkládaná do pochvy mohou inaktivovat spermicidní účinky přípravku.

Spermicidní tampon - je napuštěn spermicidní látkou, která působí ihned po zavedení tamponu do pochvy po dobu 24 hodin, a to i při opakovaném pohlavním styku. Tampon se zavádí tak, aby se nacházel v kontaktu s děložním čípkem. Tampon se vyjímá minimálně jednu hodinu po posledním styku, nejpozději však 24 hodin po zavedení tamponu.

Od roku 2003 je na našem trhu dostupný přípravek Pharmatex ve formě tablet a krému.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist